9.06.2015

Bülbülü Öldürmek


"İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır."

Harper Lee kendi çocukluk hikayesinden esinlenerek kitabını yazmış. Bana göre ilginç bir yazar. Yazdığı tek roman Bülbülü Öldürmek. Ve romanını yazdıktan sonra büyük bir üne kavuştu. Ancak o sessiz sakin kendi halindeki hayatını yaşamaya devam edip, hiçbir televizyon programına çıkmamış. Onun yerinde olsam aynısını yapabileceğimi pek sanmıyorum. Çünkü okuyucu sevdiği bir romanın yazarının kim olduğunu bilmek isteyebilir, hakkında daha fazla şey merak edebilir.

Romandan fazla şey beklemeyin, sakin ilerleyen, basit bir sona sahip. Ancak farklı. Bülbülü Öldürmek diğer romanlarda olmayan kendine has bir hisse sahip. Oldukça berrak, küçük bir çocuğun ağzından anlatıldığından olsa gerek. Annesini hatırlayamayacağı kadar küçükken kaybetmiş Scout'ın, Amerika'nın güneyinde ırkçılığın var olduğu bir zamanda abisi Jem ve avukat babasıyla birlikte büyüyüş öyküsü. Abisiyle oynadığı küçük oyunları, komşuları, küçük bir çocuğun olaylara bakışını izliyoruz. Scout bir kız çocuğu ancak diğerlerine göre biraz farklı; elbise giyip yemek pişirmeyi öğrenmek yerine abisiyle oynamayı, çocuklarla kavga etmeyi tercih eden bir kız çocuğu. Romanın ifade ediş tarzı yalın olmasına rağmen oldukça ağır bir temanın üzerine kurulu; adalet. Çocukların babaları suç işlediği düşünülen bir siyahiyi savunmak zorunda kalır. Ancak sırf siyahi olduğu için eşitsiz bir şekilde yargılanır, hem de iftiraya uğradığı ve suçsuz olduğu halde. Bülbülü Öldürmek de buradan geliyor; bülbül kimseye zararı olmayan kendi halinde, şarkı mırıldanmaktan ve ötmekten başka bir şey yapmayan zararsız bir hayvan. Saksağanı vurabilirsin çünkü o tarlalara zarar verebilir ancak bülbülü öldürmek günahtır. 

1960 yılında yayımlanan roman klasikler arasında yer almayı başardı. Pulitzer ödüllü bir roman. Sakin kafayla yavaş yavaş okuyacağınız bir kitap. Son derece okunmaya değer. O yılların Amerika'sına, küçük bir kasabaya, insanların adaletsizliģine, Allah'ın adaletine bir bakış atmak istiyorsanız okuyabilirsiniz. Seveceğinize inanıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder