26.11.2015

Sevginin Bağladıkları


Uzun zamandır böylesine naif bir aşk filmi izlememiştim. Kesinlikle aklıma kazınan filmlerden bir tanesi oldu Sevginin Bağladıkları. Aslında 1957 yılında Unutamadığım Aşk isimli bir filmin 1992 senesindeki başka bir uyarlaması. Tom Hanks ve Meg Ryan'ı izliyoruz bu güzel uyarlamada. Ben henüz doğmamışım; doğmama henüz üç yıl varmış o zamanlar. Çok sakin ilerleyen, arka fonda sakin müziklere sahip iyi bir Amerikan filmi. Sıcacık bir film, hem hüzün hem de mutluluk mevcut. İyi bir yapım. Kış aylarında battaniyeye sarılıp izlenilecek filmlerden.

Sam adındaki bir mimar eşini kaybetmenin acısını yaşarken aynı zamanda tek başına oğlunu büyütmek zorundadır. Sam eşinin ölümünü bir türlü üzerinden atamaz ve oğlu henüz küçük bir çocuk olmasına rağmen bu durumun farkındadır. Çocuk saflığıyla bir gece radyo programına telefonla bağlanır ve babasıyla ilgili duyduğu üzüntüden ve babasının birisiyle birlikte olmasını istediğinden bahseder. Ardından evlerine birçok kadından mektuplar yağmaya başlar. Annie ise nişanlısıyla birlikte tekdüze bir hayat yaşamaya devam eden yayıncılık işinde çalışan genç bir kadındır. Bir gece radyoda Sam'i ve oğlunun canlı bağlantılarını dinledikten sonra gizlice tanımadığı bu adama bir hayranlık duymaya başlar. Ve aynı zamanda kendi ilişkisini sorgulamaya başlar. Annie'nin çok yakın bir arkadaşı ise Sam'e Annie'nin ağzından yazdığı bir mektup yollar.

Bana kalırsa gene gerçek aşkı anlatan filmlerden, evet kabul ediyorum Annie nişanlısı olduğu halde başka bir kimseye hayranlık duymaya başlıyor bu yanlış gibi gözükebilir. Ancak bana göre değil, çünkü sonuçta Sam'le hiçbir irtibatı yok. Yalnızca duyduğu hayranlığı içinde besliyor. Kaldı ki daha sonra nişanlısına karşı dürüst oluyor. Ortada radyoda yalnızca sesini duyduğu adama hayranlık besleyen, ölen eşine karşı hissettiği aşkı anlatmaya cesareti olan bir erkeğe merak duyan bir kadın var. Fiziksel olarak onu görmüyor ancak, bu onun için zaten önemli değil. Etkilendiği şey bu adamın sihirden ve ilk bakışta aşktan bahsedişi. Annie ise bu duygulardan çok uzak. Her ne kadar nişanlısının aradığı insan olduğunu düşünse de böyle olmadığını anlamaya başlıyor. Bu yüzden film doğru insan seçiminde bizlere birkaç öğütte de bulunuyor. 'İnsan ilk görüşte aşık olabilir ve o kişiyi ilk kez gördüğünde kendisi için doğru kişi olduğunu anlayabilir, aşk gerçektir' demek istiyor. Tabi gerçek hayattaki geçerliliği konusunda hiçbir fikrim yok. Mesela aşk denilen şey var mı gerçekten onu bile bilmiyorum. Sam ve Annie'ye bakılırsa var.

Tom Hanks ve Meg Ryan ikilisini filmlerde izlemeyi seviyorum. İkilinin oynadığı Mesajınız Var filmini de öneririm. Ayrıca Meg Ryan'ın diğer bir filmi olan Harry İle Sally Tanışınca filmini de izleyin derim. İzlemeden geçmeyin;


Ah, izlenilecek o kadar film var ki! :) Şimdilik benden bu kadar, görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder