Olmak Ya Da Olmamak İşte Bütün Mesele BuHayal kurmak... Hayal bozmak... Düşlemek ve o düşleri gerçekleştirmeyi istemek...

Bu dünya, hayallerle süregeldi. Küçük düşler kuranlar ve bunları gerçekleştirme cesaretine sahip insanların yaptıklarıyla dolu bu dünya. Herkes hayal kurar, herkes nasıl birisi olmak istediğini hep bilir. Tek fark bazıları bunları gerçekleştirmek için harekete geçer bazılarıysa hayallerinin potansiyellerine doğmadan yok olup gitmelerine izin verir. 

Momentum kanunu iki aşamadan oluşur; ilki düşlemek ve ikincisi harekete geçmektir. Özünde bunu ortaya koyar. Hayal kurmanın mükemmelliğine inanıyoruz. Kafamızın içinde pek çok düşün peşindeyiz. Bazılarını gerçekten gerçekleştirmek istedik bazılarıysa sadece genel geçer şeylerdi. Her ne olursa olsun her düş bir gün gerçekleşme potansiyelini içinde barındırır. Bir düşperest çıkar ve bir hayal kurar. Sonra da şöyle düşünmeye başlar "Evet, bu gerçekleştirilebilir bir şey aslında. Ben bu hayalimi gerçeğim yapmak istiyorum." Sonra insanlar çıkagelir, ona yapamayacağını söyler. Bir kişi, iki kişi sonra üçüncü. Ama cesaret her şeyin başıdır ve pes etmeyenin düşü gerçek olur.

Daha zayıf olmayı, yeni yılda sigarayı bırakacağımızı, dünyayı kurtaracağımızı, yeni bir dili, sınıf birincisi olmayı kaç kere daha düşleyeceğiz? Kaç kere daha gerçek cesareti olanların düşlerimizi yaşamasına şahit olacağız ve biz öylece izlemeye devam edeceğiz? Neden kendimizi ertelemeye devam ediyoruz, yaşam sonsuzmuş gibi?

Lise yıllarında Shakespeare ile tanıştığım dönemde yeni bir sonetini keşfetmiştim. Hani "Var olmak mı yoksa olmamak mı?" diye başlayan olanı. O zaman zevkle okuyordum ama şimdi bakınca çok da anlayamamışım diyorum. Ancak anlayamasam da neden bu kadar çok sevdiğimi anlamaya başlayınca farkettim. İçten içe, bilincim farkındaymış demek ki ne anlattığını. Gerçekten var olmanın hafifliğini anlatıyor o dizeler. Hayalleri, düşleri gerçekleştirmeyi seçtiğimiz sürece biz biziz. Varlığımızı ortaya koyabilmek önemli olan. Hayal edebilmek önemli ama hayal etmenin amacı gerçekleştirilebilir olması. Walt Disney de hayal etti. Mustafa Kemal de. J. K. Rowling de gözlüklü yetim çocuğun hikayesini milyon kez kafasında hayal etti. Ya yazmasaydı? Ya harekete geçmeseydi ve yazmaya başlamasaydı? Bugün Ingiltere'nin en çok kazanan yazarı olur muydu? Düşlemek güzeldir ancak onlar gerçekleştirilmeye başlanırsa bir değer kazanır. Bir gün düşlerimiz için savaşmaya başlamamız dileğiyle.

Yorumlar

Popüler Yayınlar